IMDB     RESUME (PDF)     Reel

 
John Stokes, ACS
 

Director of Photography

 

Feature Films & Television

PROJECT DIRECTOR STUDIO
THE FIELD Rohit Karn Batra Brillstein Entertainment Partners
JAMES CAMERON’S DEEP SEA CHALLENGE 3D (IMAX) Andrew Wight National Geographic
CAMP (series) Various BNBC / BermanBraun
A PLACE TO CALL HOME (series) Various Acorn TV / Seven Network
TERRA NOVA (series – 2nd unit) Various Fox / Amblin Television
SUBDIVISION Sue Brooks Buena Vista Int’l / Freshwater Pictures
AUSTRALIA (VFX elements unit) Baz Luhrmann 20th Century Fox
NIM’S ISLAND (additional photography) Jennifer Flacket & Mark Levin Walden Media / Fox-Walden
THE RUINS (2nd unit) Carter Smith Dreamworks / Paramount
THE MARINE (2nd unit) Conrad Palmisano 20th Century Fox / Village Roadshow
NIGHTMARES & DREAMSCAPES:
FROM THE STORIES OF STEPHEN KING (mini-series)
ASC Award: Outstanding Achievement in Cinematography
Golden Tripod, Australian Cinematographers Society (ACS)
Mikael Salomon
Brian Henson
Rob Bowman
TNT / Coote-Hayes Prods.
Jeffrey Hayes, Mike Robe
DYNASTY: THE MAKING OF A
GUILTY PLEASURE (mow)
Matt Miller ABC / Village Roadshow
Greg Gugliotta, Randy Sutter
THE MYSTERY OF NATALIE WOOD (mow) Peter Bogdanovich ABC / Von Zerneck Sertner Films
Bob Sertner, Frank von Zerneck
MERMAIDS (pilot)
Gold Award, Australian Cinematographers Society (ACS)
Ken Olin HBO / Village Roadshow
LOST IN OZ (pilot) Mick Garris Warner Bros. / A Band Apart
Jeffrey Hayes
HILDEGARDE Di Drew Duck Film (Australia)
INVINCIBLE (pilot) Jefery Levy TBS / Alliance Atlantis
Mel Gibson, Jim Lemley, Jet Li
COVER ME (pilot & series)
Gold Award, Australian Cinematographers Society (ACS)
Michael Nankin USA Network / Panomore Productions
Shaun Cassidy
JOURNEY TO THE CENTER OF THE EARTH
(4-hour miniseries)
Gold Award, Australian Cinematographers Society (ACS)
George Miller USA Network / Hallmark Ent.
Robert Halmi, Sr., David V. Picker
ALIEN CARGO (mow) Mark Haber Wilshire Court Productions
Chip Hayes, Michael Lake
CHAMELEON (mow) Stuart Cooper Wilshire Court
Michael Lake
FIRESTORM (2nd unit) Dean Semler 20th Century Fox
ROAR (series)
Award of Distinction: Australian Cinematographers Society (ACS)
Various Fox / Universal Television
Shaun Cassidy, Ron Koslow
LOVE IN AMBUSH
Award of Distinction: Australian Cinematographers Society (ACS)
Carl Schultz Pro FilmWorks (Australian/French)
ROBO WARRIORS Ian Barry Viacom / Republic Films
SAHARA Brian Trenchard Smith Showtime / Village Roadshow
BLACKWATER TRAIL
Award of Distinction, Australian Cinematographers Society (ACS)
Ian Barry Portman Global U.K.
IN PURSUIT OF HONOUR (2nd unit) Ken Olin HBO / Village Roadshow
ROUGH DIAMONDS Donald Crombie Beyond International Films
HURRICANE SMITH
Gold Award, Australian Cinematographers Society (ACS)
Colin Budd Village Roadshow
HURRICANE SMITH
Gold Award, Australian Cinematographers Society (ACS)
Colin Budd Village Roadshow
DEAD SLEEP Alec Mills Village Roadshow
BLOOD MOON
Gold Award, Australian Cinematographers Society (ACS)
Alec Mills Village Roadshow
VICIOUS Karl Zwicky Premier Films
Reel